Symbolicznym gestem oddali cześć tym, którzy sto lat temu w nocy z 2 na 3 maja rozpoczęli powstańczą walkę. Jej celem było przyłączenie Górnego Śląska do odradzającej się Polski. III Powstanie Śląskie było ostatnim zbrojnym zrywem polskiej ludności na tamtych terenach w latach 1919-1921 i jednym z niewielu zwycięskich w historii naszej Ojczyzny.
3 maja to również 230. rocznica uchwalenia jednego z najważniejszych dokumentów w polskiej historii. 3 maja 1791 roku na Zamku Królewskim w Warszawie Sejm Wielki uchwalił Ustawę Rządową - Konstytucję 3 Maja. Druga na świecie i pierwsza w Europie ustawa zasadnicza regulowała organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Wprowadzała m.in. trójpodział władzy, znosiła "liberum veto" i wolną elekcję.
Uchwalono ją w trakcie obrad Sejmu Wielkiego, korzystając z nieobecności tych posłów, którzy za pieniądze pracowali na rzecz mocarstw ościennych - Rosji, Prus i Austrii. Przetrwała 14 miesięcy, obalona przez zdrajców skupionych w konfederacji targowickiej. Stoczono w jej obronie wojnę, której nie zdołano wygrać i Konstytucja 3 Maja stała się czymś, co określano jako "ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny". Stanowiła jednak o woli naprawy Rzeczpospolitej i była istotnym punktem odniesienia dla kolejnych pokoleń Polaków.
Tekst/foto: Urząd Miejski Sława